آیا CDN، به بهینه شدن سرعت و هزینه سایت کمک می کند؟

@title

شما برای سایت تان از CDN استفاده می کنید؟ اگر بله، از چه سرویس CDN ای استفاده می کنید؟ از آن راضی هستید ؟

در مقاله قبلی با هم درباره تاثیر سرعت سایت بر رتبه سئو سایت صحبت کردیم، و در این مقاله قصد داریم درباره نقش CDN در توزیع محتوا و سرعت سایت و دلیل نیاز ما به CDN و تنظیمات Cache سایت با شما صحبت کنیم.

ممنون خواهیم بود شما نیز اطلاعات جدید خود را در بخش نظرات نما سایت با ما به اشتراک بگذارید.

CDN (سی دی ان) چیست؟

CDN مخفف Content Delivery Network است. همانطور که از نام آن مشخص است شبکه ای از گره های توزیع شده ( به عنوان سرورهای Edge Location شناخته شده) است که به ارائه محتوا (صفحات وب، ویدئو، تصویر و غیره) به کاربر نهایی براساس مکان کاربر، سرور مبدا محتوا و مکان سرور Edge کمک می کند.

گره های CDN دارای قابلیت های حافظه نهان برای ذخیره کردن محتوا هستند و می توانند محتوا را برای یک کاربر از مکانی به کار برند که از لحاظ جغرافیایی به کاربر نهایی نزدیک است. گره های CDN در مکان های جغرافیایی متعددی توسط ارائه دهندگان CDN مستقر می شوند و می توانند حول شبکه های (ارائه دهنده خدمات اینترنت) ISP متعدد گسترش یابند.

و برای همین قابلیت cdn است که در Gtmetrix نیز یکی از پارامتر های افزایش سرعت سایت فعالسازی CDN بر روی سایت است.

نقش CDN در توزیع محتوا و سرعت سایت

@title

هنگامیکه یک کاربر تلاش می کند از یک مکان خاص به داده های وب سرور دسترسی داشته باشد،‌ اگر تنظیمات CDN برای سایت پیکربندی شده باشد، اولین درخواست به گره CDN بهینه نزدیک می شود. حال، اگر CDN از قبل دارای داده های درخواستی ذخیره شده بر روی آن گره باشد،‌ بدون نیاز به بازگشت به سرور اصلی، از آن گره به کاربر ارائه می شود.

با این حال، اگر داده ها بر روی آن گره CDN که به آن کاربر خدمت می کند ذخیره نشده باشد، درخواست ابتدا به گره CDN می رود، و بعد از آنجا به سرور مبدا می رود. سپس، گره CDN داده را از سرور مبدا در اصطلاح صدا میکند و درخواست کاربر را ارائه می دهد.

علاوه براین،‌ گره CDN این داده را ذخیره می کند تا به هر درخواست آینده از این کاربر یا هر کاربر دیگری که داده های این گره را درخواست می دهد ارائه دهد.

بنابراین در اصل، با استفاده از CDN بر روی یک سایت، تنها اولین کاربر درخواست دهنده محتوای خاص دچار یک تاخیر اضافی می شود و تمام کاربرانی که این محتوا را در آینده درخواست می دهند، دسترسی سریع تری به این محتوای خاص خواهند داشت زیرا از گره CDN استفاده می کنند. البته، این بستگی به تنظیمات حافظه پنهان محتوا دارد (به عنوان مثال، تنظیمات حافظه پنهان سایت) زیرا این تنظیمات ممکن است نیاز به گره CDN داشته باشد تا محتوا را دوباره براساس زمان انقضاء محتوا صدا کند. این موضوع هم در ادامه این مبحث توضیح داده خواهد شد.

دلیل نیاز ما به CDN در شرایط دنیای واقعی

@title

بیایید فرض کنیم شما سایتی دارید که بر روی یک وب سرور (مبدا محتوا)‌ میزبانی می شود و تصاویر و نقل قول های الهام بخش را به بازدیدکنندگان سایت شما ارائه می دهد. شما هنگامیکه سایت خود را شروع می کنید، در یک موقعیت جغرافیایی خاص مثلا ایران میزبانی کرده اید. در ابتدا در هنگام شروع سایت، ممکن است بازدیدکننده ای را از ایران ببینید که سایت شما را بازدید می کند تا محتوا را ببیند و دانلود کند.

همچنانکه سایت محبوب می شود، کاربران بیشتری از ایران و خارج از کشور، به سایت شما دسترسی پیدا می کنند.

این امر، سه چالش را ایجاد می کند.

چالش اول؛ درحالی که کاربران بیشتری به وب سرور یکسان دسترسی پیدا می کنند، بار (Load) بر روی وب سرور افزایش می یابد و به نوبه خود، قادر نخواهد بود به تمام کاربران به طور همزمان پاسخگویی کند و این منجر به تجربه بد کاربر در دسترسی به سایت شما می شود.

چالش دوم؛ ازآنجایی که سرور مبدا در ایران واقع است، کاربرانی که به آن دسترسی پیدا می کنند با تاخیر روبرو می شوند زیرا داده ها از یک مکان دور جغرافیایی بر روی اینترنت منتقل می شود.

چالش سوم؛ چالش هزینه پهنای باند است که باید بپردازید تا محتوا را از سرور مبدا ارائه دهید زیرا تعداد زیادی از کاربران نیاز به پهنای باند بیشتری برای دسترسی به محتوا دارند.

این سه چالش را می توان با استفاده از CDN برطرف کرد.

از آنجایی که CDN شبکه ای از سرورهایی است که برای ارائه محتوا بر اساس جغرافیا توزیع می شود؛ به عنوان یک واسطه بین کاربر نهایی و سرور مبدا عمل می کند.

برای اولین چالش، هنگامی که یک کاربر به سایت دسترسی پیدا می کند، درخواستی به مناسب ترین نقطه برای تحویل محتوا ارسال می شود و سپس از گره های CDN در همان قاعده ای که در بالا توضیح داده شده است، ارائه می شود.

بنابراین، در این حالت، به جای ارسال تمام درخواست ها از تمام کاربران به سرور مبدا، آنها به گره های توزیع شده ارسال می شوند و بار بر روی سرور به حداقل می رسد.

برای چالش دوم، CDN قادر به مقابله با چالش ها است زیرا گره های CDN در سرتا سر جغرافیا و قاره ها توزیع می شوند با این روش، کاربران از گره ها در جغرافیای خود استفاده می کنند و از این رو، فاصله از سرور مبدا تا زمانی که گره های CDN دردسترس باشند، این مسئله را ایجاد نمی کند.

برای چالش سوم یعنی هزینه، CDN می تواند نیازمندی پهنای باند برای سرور را کاهش دهد زیرا تمام درخواستها به سرور ارسال و برگردانده نمی شوند.

گره های CDN معمولا ازلحاظ هزینه پهنای باند ارزان تر از سرور مبدا هستند.

علاوه بر هزینه بهینه سازی، موقعیت گره CDN که ازلحاظ هزینه/ پهنای باند کمترین هزینه را دارد و می تواند برای ارائه محتوا مناسب باشد.

تنظیمات Cache وب سایت

@title

تنظیمات Cache سایت می تواند نقش مهمی در ذخیره محتوای CDN ایفا کند. براساس تنظیمات Cache سایت، CDN می تواند محتویات از یک وب سرور را ذخیره کند.

تنظیمات Cache مختلفی وجود دارد که می تواند باعث شود یک گره CDN هر بار محتوا را دانلود کند یا می تواند به گره ها درخواست دهد که سرور را بررسی کنند آیا محتوا منقضی شده یا خیر.

ترجمه شده

توسط تیم تحریریه نماسایت


پیام گذاشتن


refresh
captcha

logo

برای ورود به کسب و کار اینترنتی این گیره به کارتان می‌آید

استفاده از مطالب سایت برای مقاصد غیر تجاری و با ذکر منبع بلا مانع است. کلیه حقوق این سایت متعلق به شرکت منظومه نگاران نت می باشد