چند روش برای ایجاد نقشه سایت یا SiteMap

@title

@title

حتی اگر تجربه زیادی در زمینه توسعه وب نداشته باشید ، قطعا در رابطه با بهینه سازی موتور جستجو (SEO) چیزهایی شنیده اید. این مفهوم یک اصطلاح گسترده است که برای تعریف لیست بالابندی از تکنیک هایی به کار گرفته میشود که می توانند رتبه سایت شما را در موتورهای جستجو بهبود ببخشند. بسیاری از استراتژی های سئویی که دوست دارید در مورد انها اطلاعات بیشتری کسب کنید بر کلمات کلیدی متمرکز هستند اما علاوه بر کلمات کلیدی چیزهای دیگری نیز وجود دارند که به همان اندازه مهم هستند.

به عنوان مثال ، یکی از بهترین کارهایی که می توانید برای افزایش ترافیک واقعی انجام دهید ایجاد نقشه سایت است. این نقشه حاوی لیستی از تمام آدرس های اینترنتی موجود در سایت شماست که اطلاعات مهمتان در آن قسمتها وجود دارند.

درواقع نقشه سایت درک و فهرست بندی مطالب را برای موتورهای جستجو آسانتر میکند.

خوشبختانه ، برای انجام این کار نیازی به دانش خاصی ندارید .

لذا در این پست ، من قصد دارم برایتان توضیح دهم که نقشه سایت چیست و نحوه کار با ان چگونه است. علاوهبراین من به شما می خواهم گفت که چگونه میتوانید یک نقشه سایت داشته باشید و اجازه دهید که گوگل از وجود ان اطلاع داشته باشد.

سایت مپ قبلا برای من اهمیت چندانی نداشت؛ و فکر نمی کردم موضوع با اهمیتی باشد، چرا که گوگل از طریق بک لینک هایی که به یک سایت داده می شود هم آن سایت را ایندکس می کند، و لزومی ندارد که حتما شما سایت مپ داشته باشید تا این که در تیم 1 سئو نماسایت؛ پروژه ای وجود داشت که سرعت پیشرفت سئو پروژه نسبت به سایر پروژه های دیگر تیم خیلی کند تر بود، با اینکه که 6 ماه از شروع پروژه گذشته بود اما روند رشد خوبی در گزارشات مشاهده نمی شد؛ و بعد از بررسی متوجه این شدند که برای این سایت sitemap در سرچ کنسول درج نشده بوده است؛ برای همین روند پیشرفت آن پروژه نسبت به سایر پروژه های تیم 1 سئو به شدت کند تر بود.

@title

در این مقاله، قصد داریم توضیح دهیم که سایت مپ چیست و نحوه کار با آن به چه صورت است و علاوه براین به شما خواهیم گفت که چگونه میتوانید یک نقشه سایت حرفه ای داشته باشید و چگونه آن را Submit کنید تا گوگل متوجه نقشه سایت شما شود قبلا در مقاله دلایل جریمه گوگل درباره عدم درج سایت مپ و اثرات آن پرداختیم.

هرگونه سوالی برایتان باقی ماند؛ یا اگر در هنگام اجرایی کردن سایت مپ به مشکلی برخوردید، زیر همین مقاله سوال خود را مطرح کنید؛ به شما قول خواهیم داد زیر 24 ساعت به شما جواب بدهیم و چنانچه تجربه جالبی درباره سایت مپ دارید که سایر کاربران و خود ما بتوانیم از آن استفاده کنیم، ممنون خواهیم بود تجربه خود را با ما در میان بگذارید.

اجرای یک نقشه سایت(SiteMap ) با در نظر گرفتن سئو کارآمد

حتی اگر تجربه زیادی در زمینه طراحی و توسعه وب نداشته باشید، به احتمال بالا در رابطه با بهینه سازی موتور جستجو یا سئو چیزهایی شنیده اید. این مفهوم یک اصطلاح گسترده است که برای تعریف لیست بالابندی از تکنیک هایی به کار گرفته می شود که می توانند رتبه سایت شما را در موتورهای جستجو بهبود ببخشند. بسیاری از استراتژی های سئویی که دوست دارید در مورد آنها اطلاعات بیشتری کسب کنید بر کلمات کلیدی متمرکز هستند؛ اما علاوه بر کلمات کلیدی، موارد دیگری هم وجود دارند که به همان اندازه مهم هستند.

یکی از آنها، ایجاد نقشه سایت است؛ این نقشه حاوی لیستی از تمام آدرس های اینترنتی موجود در سایت است و اطلاعات مهم سایت شما در آن قسمت ها وجود دارند درواقع نقشه سایت درک و فهرست بندی مطالب را برای موتورهای جستجو آسان تر می کند.

نقشه سایت چه اهمیتی برای گوگل دارد ؟

@title

شاید به این موضوع فکر کره باشید که گوگل چگونه سایت ها را پیدا می کند و چگونه آنها را رتبه بندی می کند؟ بله کلید اصلی Googlebot است؛ یک برنامه "خزنده" که دو عملکرد اساسی را به عهده دارد.

Googlebot وب را مرور می کند و از صفحه ای به صفحه دیگر می رود. در طول راه، اطلاعات مربوط به لینکهای مختلفی را بازدید می کند و نحوه ارتباط با آنها را ثبت می نماید، و بعد از آن از این داده ها برای ارائه نتایج جستجو استفاده می کند و نشان می دهد کدام جستجوها مفیدتر و مناسب تر هستند.

با توجه به محبوبیت گسترده گوگل و اهمیت ترافیک ارگانیک (موتور جستجو)، شما باید تمام تلاشتان را بکنید تا این ربات درک بهتری از سایت شما داشته باشد و این همان جایی است که : نقشه های سایت وارد عمل میشوند!

@title

نقشه سایت (که به عنوان نقشه سایت" " XML نیز شناخته می شود) فایلی است که هیچ یک از بازدیدکنندگان سایت شما آن را مشاهده نمی کنند. این نقشه "فقط برای موتورهای جستجو" علامت گذاری شده و در آن تمام صفحات سایت شما ذکر شده اند. همانطور که مشخص است، این فایل ساده ابزاری بسیار بسیار ارزشمند است.

@title

مزایای استفاده از نقشه سایت

از نظر فنی، شما به نقشه سایت نیازی ندارید؛ با سرعتی که Googlebot (و سایر رباتهای موتورهای جستجو) کار می کند، بدون شک سایت شما کشف و فهرست بندی خواهد شد. با این حال؛ این امر تضمین نمی کند که تمام قسمت های سایت شما دیده شده باشد.

دلایل استفاده از نقشه سایت(sitemap)

1. این نقشه با لیستی از تمام صفحات موجود در سایت شما تشکیل شده تا Googlebot بتواند همه چیز را ردیابی و کشف کند.

2 . نقشه سایت شامل "ابرداده ها" یا اطلاعات متنی موجود درمورد هر صفحه است این داده ها به چگونگی ساماندهی صفحات و ارتباط آنها با یکدیگر، آخرین به روزرسانی ها و غیره مربوط می شوند.

3 . نقشه سایت برای اطمینان از اینکه Googlebot تمام مطالبی را که توسط شما ارائه شده می بیند، و برای درک نحوه سازماندهی سایت ضروری است. به همین دلایل ایجاد یک نقشه سایت برای سایت شما بسیار مهم است.

خوشبختانه، ایجاد چنین نقشه ای کار سختی نیست.

چگونه برای سایت خود سایت مپ ایجاد کنیم؟

@title

از آنجا که بیشتر سایت ها نقشه سایت ندارند، شما باید خودتان آستین بالا بزنین و یک نقشه سایت ایجاد کنید.

برای ایجاد نقشه سایت (sitemap) چندین روش وجود دارد اما متداول ترین گزینه ها موارد زیر هستند:

•نقشه سایت خود را به صورت دستی بسازید.

این کار این مزیت را به همراه دارد که میتوانید نقشه سایت خود را شخصی سازی کنید، این روش فقط برای توسعه دهندگان وب و برنامه نویسان توصیه می شود.

• از ابزارهای تهیه شده در بستر وب استفاده کنید.

تعداد زیادی از سایت سازها و سیستم های مدیریت محتوا (CMS) ابزار و افزونه هایی را ارائه می دهند که میتوانید از آنها برای ایجاد نقشه سایت استفاده کنید.

به عنوان مثال ، کاربران WordPress می توانند افزونه Yoastرا دانلود و نصب کنند که به سرعت این کار را برایشان انجام میدهد.

• از سایتهای سازنده نقشه سایت آنلاین استفاده کنید.

این ابزارها عمدتاً از نوع پلتفرم اگنوستیک هستند و عموما گزینه بسیار خوبی می باشند. این روند معمولا ساده و سریع است و لازم نیست چیز دیگری را در سایت خود نصب کنید.

@title

برای نشان دادن آخرین و انعطاف پذیرترین گزینه ، اجازه دهید به تولیدکننده نقشه سایت XMLنگاهی بیندازیم.

این ابزار بسیار ساده است و تا زمانی که سایت شما کمتر از 500 صفحه داشته باشد ، رایگان است. تنها کاری که باید انجام دهید این است که آدرس اصلی سایت خود را در قسمت بالای صفحه وارد کنید و سپس بر روی Start کلیک نمایید.

این تولیدکننده نقشه سایت به درون سایت شما راه پیدا می کند و این کار بسته به تعداد صفحات سایتتان چند دقیقه طول خواهد کشید.

@title

سپس یک صفحه خلاصه مانند این صفحه به شما ارائه می شود:

@title

می توانید دکمه View Full XML نقشه سایت را انتخاب کنید تا ببینید نقشه سایت شما چگونه به نظر می رسد:

@title

سپس گزینه File Your Map Map را برای ذخیره آن در رایانه خود انتخاب کنید. پس از آن، تمام کاری که شما باید انجام دهید این است که فایل را در فهرست اصلی سایت خود بارگذاری کنید.

توصیه دوستانه، برای ساخت سایت مپ

توصیه دوستانه، برای ایجاد سایت مپ سایتتان، اگر کد نویسی اختصاصی شده اید از برنامه نویس هایتان بخواهید سایت مپ استاندارد را طراحی کنند. و اگر از CMS هایی مانند وردپرس و ... استفاده می کنید افزونه هایی مثل yoast بهترین هستند برای ایجاد sitemap سایت.

چگونه وجود نقشه جدید سایت را به گوگل اطلاع دهیم ؟

اگر نقشه سایتی برای سایتتان ایجاد کنید و آن را در سایت بارگذاری کنید، در نهایت Googlebot آن را پیدا خواهد کرد با این حال، شما می توانید روند کار را سرعت بخشیده و از ربات بخواهید که زودتر به این اطلاعات جدید نگاهی بیندازد برای انجام این کار، باید نقشه سایت خود را به گوگل سرچ کنسول اضافه نمایید.

@title

این داشبورد چندین ابزار مفید را برای مدیریت سایت شما ارائه می دهد این ابزارها کاملاً رایگان هستند و تنها چیزی که شما برای استفاده از آنها نیاز دارید یک حساب Google است.

اگر قبلاً از گوگل سرچ کنسول استفاده نکرده اید، ابتدا باید سایت خود را به عنوان یک ویژگی جدید به آن اضافه کنید.

سپس سایت خود را از صفحه اصلی گوگل سرچ کنسول انتخاب کنید.

در نهایت شما به یک داشبورد مرکزی منتقل خواهید شد و پس از آن سایت مپ خود را با وارد کردن آدرس سایت مپ در بخش Sitemaps ثبت کنید.

@title

پس از آن، با رفرش صفحه نقشه جدید سایت خود را در آنجا خواهید دید.

در این حالت گوگل از نقشه جدید شما مطلع شده و به زودی آن را بررسی خواهد کرد. علاوه براین، شما ممکن است بخواهید بقیه مواردی را که در کنسول جستجو ارائه شده بررسی کنید. به عنوان مثال، می توانید ببینید که آیا Googlebot هنگام خزیدن در سایت شما با Error Crawl با هرگونه خطای دیگری روبرو می شود یا خیر ؟

نتیجه گیری آخر

سئوی کارآمد چیزی فراتر از استفاده از کلمات کلیدی در سایت شما است؛ در حقیقت سئو به کلیه اطلاعاتی که برای درک محتوای شما به آن نیاز است احتیاج دارد چراکه باید آنها را در اختیار موتورهای جستجویی مانند Google قرار دهد.

ایجاد نقشه سایت یکی از ساده ترین و بهترین راهها برای انجام این کار است. این نقشه لیست صفحات را به خزنده های موتور جستجو می دهد تا هر آنچه را که باید بدانند در مورد صفحات و ساختار سایت شما کشف نمایند. همانطور که مشاهده کردیم، می توانید به راحتی نقشه سایت را با استفاده از یک تولیدکننده نقشه سایت آنلاین بسازید و سپس به سادگی آن را در سایت خود بارگذاری کرده و آن را به کنسول جستجوی گوگل اضافه کنید تا روند خزیدن تسریع شود.

ما در دسته بندی سئو نماسایت مقالات مختلف و تجربه های سئو خود را به اشتراک می گذاریم، شاید نگاهی به این دسته بندی برای افراد علاقه مند به سئو سایت خالی از لطف نباشد.

ممنونم که تا به اینجای مقاله را خواندید، آیا این مقاله مفید بود؟

ترجمه شده

توسط تیم تحریریه نماسایت

ویرایش و بازبینی فاطمه درویشی


پیام گذاشتن


refresh
captcha

logo

برای ورود به کسب و کار اینترنتی این گیره به کارتان می‌آید

استفاده از مطالب سایت برای مقاصد غیر تجاری و با ذکر منبع بلا مانع است. کلیه حقوق این سایت متعلق به شرکت منظومه نگاران نت می باشد